KLAUZULA INFORMACYJNA

Propozycje zabaw na środę 8.04. 2020

Drogie Rybki!

Dziś tańce, muzyka i piosenka! Zapraszamy do zabawy! Zobaczymy może uda się wam zaśpiewać piosenkę razem z rodzicami lub rodzeństwem?

1. Powitanie "Hopsasa" (B. Szelągowska)

Dziecko wykonuje polecenia wynikające z treści rymowanki, a na koniec klaszczą:

Hopsasa, hopsasa

podskakują nóżki

hopsasa, hopsasa

stańmy na paluszki.

Hopsasa, hopsasa

zakręćmy się wkoło

hopsasa, hopsasa,

ale nam wesoło.

1. „Żółty kurczaczek” - Śpiewające brzdące – zapoznanie z piosenką (wysłuchanie i omówienie treści piosenki, próba śpiewania z podkładem muzycznym).

Piosenkę „Żółty kurczaczek” - Śpiewające brzdące można wyszukać w Internecie. Ewentualnie można wykorzystać inną dowolną piosenkę dla dzieci o podobnej świątecznej tematyce.

Dziecko wysłuchuje kilka razy piosenkę, chętne dziecko może spróbować ją zaśpiewać z podkładem muzycznym wspólnie z rodzicem. Podczas wspólnego nucenia rodzic zachęca dziecko do wesołego, spontanicznego tańca wyrażającego tekst piosenki, dreptanie, machanie skrzydełkami itp. .

Potem rodzic czyta dziecku tekst piosenki i jednocześnie rysuje lekko ołówkiem kontury wykluwającego się z jajka kurczątka. Przy powtórnym czytaniu chętne dziecko rysuje kurczątko mazakami lub kredkami po śladzie i koloruje kurczaczka lub może samodzielnie wykonać rysunek.

Ze skorupki wyskakuję,

Mama kurka mnie pilnuje,

A ja biegam tu i tam,

Skrzydełkami macham Wam.

Ref: Żółta główka, żółty dziobek,

Żółty kolor bardzo lubię.

Żółty mam kubraczek cały,

Bo ja jestem kurczak mały. / x2

Jak słoneczko wszystkich cieszę,

Taki ze mnie żółty śmieszek.

Każdy bardzo lubi mnie

I się ze mną bawić chce.

Ref: Żółta główka, żółty dziobek,

Żółty kolor bardzo lubię.

Żółty mam kubraczek cały,

Bo ja jestem kurczak mały. / x2

Rodzic omawia treść piosenki i zadaje pytania:

- Kto wykluł się z jajeczka?

- Co robi Mama kurka?

- Jak bawi się kurczaczek?

- Jakiego koloru jest kurczaczek? Czy kurczaczki są zawsze żółte?

- Jakie dźwięki wydaje kurczaczek?

Ćwiczenia ortofoniczne pi, pi, pi – pi, pi,pi – wypowiadane raz cicho, raz głośno, raz szybko, raz wolno.

Środki dydaktyczne: dowolna piosenka dla dzieci na przykład „Żółty kurczaczek” - Śpiewające brzdące (dostępna w Internecie), mazaki lub kredki, papier.

1. „Taniec kurcząt w skorupkach”- zabawa i taniec do muzyki M. Musorgskiego.

Rodzic wyszukuje na kanale Youtube utwór Modesta Musorgskiego - "Taniec kurcząt w skorupkach" i zachęca dziecko do wysłuchania i zabawy muzycznej.

Podczas słuchania rodzic i dziecko „kurczak” biegają po pokoju na palcach, machając rękami niczym „skrzydełkami”. Kiedy umilknie muzyka i usłyszą uderzenie w talerze (pokrywki), oznacza to, że nadciąga burza i „kurczaki” muszą schronić się przed deszczem, chowają się pod parasol. Deszcz przestaje padać - „kurczaki” wychodzą i zaczynają tańczyć dowolne pląsy przy muzyce ekspresyjnie wyrażając emocje związane ze słuchaną muzyką. Podczas swobodnego pląsania rodzic i dziecko odpowiednio reagują  na zmiany tempa oraz wysokość dźwięków.

Środki dydaktyczne : utwór Modesta Musorgskiego (dostępny w Internecie), talerze (2 pokrywki od garnka)

Miłej wspólnej zabawy i do jutra!

Zachęcam do obejrzenia i wspólnego omówienia filmu edukacyjnego „Świąteczne zwyczaje – Wielkanoc” Domowe Przedszkole lub innego dostępnego w Internecie filmu dla dzieci o tematyce i zwyczajach świątecznych.

1. Zadanie dodatkowe dla chętnych (przed posiłkiem):

„Co jest w jajku”- zabawa badawcza

Rodzic stawia na tacy dwa spodeczki oraz kładzie jedno surowe jajko. Omawia wygląd jajka: jaki ma kolor, kształt, zapoznaje się z określeniem skorupka i mówi do czego służy oraz czy skorupka jest miękka czy twarda, a może krucha. Na pierwszy spodeczek rodzic rozbija jajko surowe i pokazuje jak wygląda w środku. Oddziela żółtko od białka. Czy białko i żółtko można ze sobą mieszać? Następnie dziecko miesza żółtko z białkiem.

Wyciąganie wniosków: Skąd się biorą jajka? Co możemy zrobić ze zmieszanych jaj? Może razem zrobicie jajecznicę?