KLAUZULA INFORMACYJNA

Propozycje zabaw na czwartek - 09.04.

Powitanie – „Ziarenko do ziarenka”.

Drogie Dzieci, poniżej znajdziecie kilka propozycji zabaw. Możecie pobawić się we wszystkie, ale chciałabym, abyście wybrali co najmniej trzy, które zrealizujecie. :)

1. „Pasące się baranki” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dziecko zamienia się w baranka, które chodzi po „pastwisku” na czworaka, wydając dźwięki: bee, bee. Kiedy „baranek” spotyka się z innym (lub z dorosłym), wita się w specyficzny sposób – dotykają się wymienianymi częściami ciała: kolanami, głowami, kopytkami itp.

2. „Kury znoszą jajka” – zabawa ruchowa. Dorosły wyznacza w pokoju start i metę. Za linią mety ustawia niski kosz lub inny pojemnik. Dziecko ustawia się na linii startu i wkłada piłeczkę (lub małą poduszkę) między uda. Zadaniem dziecka jest przejście od linii startu do mety z piłeczką między nogami, tak aby nie wypadła. Po przekroczeniu mety dziecko wkłada piłeczkę do kosza. Zabawę można urozmaicić, np. mierząc czas. Środki dydaktyczne: plastikowe piłeczki lub małe poduszki, kosz.

3. „Zanieś pisankę” – zabawa równoważna. Dorosły zaznacza w pokoju początek trasy slalomu. Naprzeciwko dziecka stoją trzy pachołki lub więcej (krzesła, pudełka, poduszki itp.), między którymi dziecko musi przenieść pisankę (lub piłeczkę pingpongową) na łyżce w obie strony, tak by nie upadła. Jeśli pisanka spadnie, dziecko wraca i zaczyna slalom od nowa. Środki dydaktyczne: drewniana pisanka lub piłeczka pingpongowa, łyżka, trzy pachołki.

4. „Turlam jajeczko” – zabawa zręcznościowa z piłkami. Dorosły układa z klocków uliczkę o szerokości małego kroku, a długości około pięciu kroków dziecka. Zadaniem dziecka jest przetoczenie „jajeczka” (piłki) po wąskim stole (uliczce) i włożenie go do dużego kosza. Jeśli komuś „jajko” wypadnie z toru i „stłucze się”, dziecko zaczyna turlanie od nowa. Zabawę można przeprowadzić na stole lub na podłodze. Środki dydaktyczne: piłki, klocki, kosz.

5. „Jajeczka” – zabawa ruchowa z elementem turlania. Dorosły delikatnie, cicho gra rytm na dowolnym instrumencie muzycznym. Dziecko-”jajko” turla się po podłodze. Na akcent (jedno mocne uderzenie instrumentem w dłoń) „jajko” pęka – dziecko kładzie się na plecach, swobodnie rozrzucając ręce na boki. Jest to jednocześnie chwila relaksu :). Dzieci, leżąc, powinny wytrzymać tak długo, jak długo trwa cisza (przerwa w grze na instrumencie). Środki dydaktyczne: dowolnym instrument muzyczny.

6. „Świąteczne porządki” – jest to zarówno forma ruchu, jak i włączenie dziecka w czas przygotowań świątecznych, do czego zachęcam. :)

Wielkanoc tuż, tuż, dlatego mam dla Was, drogie Dzieci, do wyboru następujące zabawy:

Zabawa dydaktyczna:

1. „Dwie pisanki” – Tygryski, poproście rodziców o wydrukowanie kilku zdjęć pisanek i pocięciu je na kilka części, a następnie z tych „puzzli” ułóżcie obrazek – może go przykleicie na kolorową kartkę? Zamiast zdjęć mogą być kolorowanki lub wspólnie z rodzicami narysujcie pisanki – pokolorujcie je, zróbcie z obrazków puzzle, ułóżcie i przyklejcie. Możecie też pokolorować obrazek według znalezionego wzoru. Pamiętajcie o prawidłowym trzymaniu kredek. Na pewno sobie poradzicie, wierzę w Was! :) Środki dydaktyczne: zdjęcia pisanek, kolorowanki, nożyczki, klej, kolorowe kartki.

Zabawa badawczo-sensoryczna:

1. „Siejemy rzeżuchę” – w związku ze zbliżającymi się Świętami zapraszam Was na założenie własnej uprawy rzeżuchy. Połóżcie watę lub ligninę na talerz lub do pojemników (np. po serkach) i nalejcie trochę wody. Wsypcie nasionka rzeżuchy, równomiernie rozkładając je palcem i podlejcie. W kolejnych dniach podlewajcie ziarna i obserwujcie, jak rzeżucha kiełkuje. Gdy już będzie zielona, będzie stanowić smaczny dodatek do kanapek lub sałatek. Ale przede wszystkim ozdobi wielkanocny stół w Waszych domach. Środki dydaktyczne: talerz, pojemniki (np. po serkach lub wydmuszki jajek), wata lub lignina, woda, nasiona rzeżuchy.

Kochani, życzę Wam wspaniałego dnia i miłej zabawy, do jutra!

Ps. Pamiętajcie o konkursie. :)