KLAUZULA INFORMACYJNA

Zamierzenia wych - dyd.

Tydzień IV – Co słychać, Pani Wiosno?

Kształtowanie mowy i myślenia

„Dzień Wiosny” – uważne słuchanie wiersza K. Szyngiery, rozmowa kierowana dotycząca tekstu i oglądanych ilustracji krajobrazów wiosennych, wskazywanie i nazywanie zwiastunów wiosny.

„Po czym poznam, że przyszła wiosna?” –„burza mózgów”, obserwowanie przestrzeni za oknem i ilustracji, stworzenie metaplanu z wypowiedziami dzieci.

„Czy to wiosna?” – zabawa dydaktyczna z kartonikami; poszerzanie wiadomości na temat pór roku; określanie, czy słyszane zdania charakteryzują wiosnę.

„W marcu, jak w garncu” – nauka przysłowia, wyjaśnienie znaczenia zmiennej pogody.

Kształtowanie pojęć matematycznych

„Gdzie jest kwiat?” – zabawa matematyczna rozwijająca spostrzegawczość oraz orientację przestrzenną, określanie miejsca położenia kwiatu (na…, obok…); układanie papierowych kwiatów według poleceń (np. przed sobą, obok siebie).

„Płatki kwiatów” – zabawa matematyczna z kostką, ćwiczenia w przeliczaniu i dokładaniu elementów.

„Wiosenne memory” – zabawa matematyczna w parach, doskonalenie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej, utrwalanie pojęcia „para”, przeliczanie kartoników, grupowanie obrazków w zbiory, porównywanie liczebności zbiorów (mniej, więcej, tyle samo).

„Kolory Pani Wiosny” – zabawa matematyczna utrwalająca nazwy kolorów, segregowanie kredek według koloru, przeliczanie kredek i porównywanie liczebności zbiorów, wybieranie barw kojarzących się z wiosną.

Umuzykalnienie

„Co słychać, Pani Wiosno?” – zajęcia muzyczne („Wiosenny marsz” – zabawa inhibicyjno-incytacyjna, „Wiosna” – nauka piosenki i zabawa rytmiczna przy piosence z gestodźwiękami, „Zabawy zajączków” – zabawa rytmiczno-ruchowa w parach z szarfami, „Wiosenna orkiestra” – zabawa słuchowa z instrumentami perkusyjnymi), uwrażliwienie na budowę, nastrój i charakter utworów, rozwijanie poczucia rytmu, umiejętności wokalnych i gry na instrumentach perkusyjnych, wyzwalanie wyobraźni muzyczno-ruchowej, doskonalenie szybkiej reakcji na przerwę w muzyce.

Utrwalanie piosenek i tańców z rytmiki.

Rozwijanie sprawności ruchowej

„Gimnastyka z Panią Wiosną” – ogólnorozwojowy zestaw ćwiczeń i zabaw gimnastycznych.

Zajęcia plastyczne

„Kolorowa historia” – praca plastyczna, malowanie farbami do opowiadania M. Zeller, obserwowanie zjawiska mieszania się kolorów, tworzenie własnych kolorowych historii.

„Kolorowy parasol” – praca plastyczna techniką wydzierankową, wyklejanie szablonu parasola kolorowymi gazetami.

„Poznajemy regiony Polski – Warmia i Mazury” (koncepcja pracy przedszkola) – zapoznanie z legendami, strojami ludowymi, kuchnią, zwyczajami, gwarą, sztuką ludową, znanymi obiektami, przyrodą itd.

21.03. – Pierwszy dzień wiosny.

22.03. – Światowy Dzień Wody – przeprowadzenie eksperymentów, obserwacja i wyciąganie wniosków.

ZABAWY Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM W MARCU:

1. Zwroty używane przez nauczyciela:

Stand up/sit down

Make a circle

Let`s sing

Show me…

Where’s…?

1. Zwroty i wyrażenia, wprowadzane słownictwo

- nauka słów dotyczących wiejskich zwierząt: duck, pig, cat, dog, horse, cow, sheep, hen, chicken,

- nauka słów związanych z czynnościami: walk, wash, climb, swim, hop, roll

1. Piosenki, które śpiewamy i tańczymy

- Hello song/ Goodbye song