KLAUZULA INFORMACYJNA

CZERWIEC

Tydzień IV – Bezpieczne wakacje

Kształtowanie mowy i myślenia

„Jak to mały Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele” – uważne słuchanie i rozmowa kierowana na temat utworu H. Łochockiej, poznanie sposobów wypoczywania nad morzem, uświadomienie, kiedy nie wolno się kąpać w morzu oraz ważnej roli ratownika na kąpielisku. „Przykazania wakacyjne” – pogadanka na temat przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa latem, stworzenie metaplanu w oparciu o pomysły dzieci z „burzy mózgów”. „Na wakacjach” – twórcza zabawa słowna, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego podczas tworzenia opowiadania/układania historyjki z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów związanych z wakacjami.

Kształtowanie pojęć matematycznych

„Muszelkowy rytm” – zabawa matematyczna rozwijająca logiczne myślenie; odtwarzanie, układanie i kontynuowanie rytmów dwu- i trzyelementowych oraz według wskazówek nauczyciela. „Rybak łowi rybki” – zabawa matematyczna doskonaląca umiejętności liczenia. „Na ratunek misiowi” – zabawa matematyczna utrwalająca zasady bezpieczeństwa na plaży, ćwiczenie umiejętności klasyfikowania ze względu na 1 lub 2 cechy, przeliczania, dodawania, odejmowania, posługiwanie się pojęciami.

Umuzykalnienie

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia muzyczne („Wakacyjne rytmy” – zabawa słuchowo-rytmiczna z instrumentami muzycznymi, „Wesoło gra lokomotywa” – zabawa ilustracyjna z tańcem i śpiewem, „Fale” – zabawa ruchowo-rytmiczna), uwrażliwienie na budowę, nastrój i charakter utworów, rozwijanie poczucia rytmu i umiejętności wokalnych, wyzwalanie wyobraźni muzyczno-ruchowej, doskonalenie szybkiej reakcji na przerwę w muzyce.

Rozwijanie sprawności ruchowej

„Wakacyjna gimnastyka” – zestaw ogólnorozwojowych ćwiczeń gimnastycznych, doskonalenie sprawności fizycznej.

Zajęcia plastyczne

„Górski pejzaż” – praca plastyczna wykonana techniką mieszaną, wykorzystanie dowolnych technik i materiałów plastycznych.

ZABAWY Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM W CZERWCU:

1. Zwroty używane przez nauczyciela:

Stand up/sit down

Let`s sing

Show me…

Where’s…?

2. Zwroty i wyrażenia, wprowadzane słownictwo

- nauka słów związanych z letnimi ubraniami: hat, sunglasses, shorts, skirt, T-shirt, sandals

- nauka słów związanych z wakacjami: holidays, sun, sea, beach, sand, cap

- nauka warzyw: carrot, cabbage, broccoli, potato, spinach, celery, garlic, onion, leek

- nauka owoców: apple, pear, cherries, mango, grapes, berries,

3. Piosenki, które śpiewamy i tańczymy