KLAUZULA INFORMACYJNA

Zamierzenia wych - dyd.

Tydzień III - „LAS SZUMI JESIENNIE, JUŻ ROBI SIĘ SENNIE”

18- 22. X. 2021

Kształtowanie mowy i myślenia + umuzykalnienie

“Od ziarenka do bochenka”- poznanie etapów powstawania chleba. Układanie historyjki obrazkowej, dostrzeganie związków przyczynowo- skutkowych.

“Dokąd jadą wozy?”- zabawa na podstawie wiersza J. Kaczorowskiej.

“Jak nie marnować żywności?”- burza mózgów. Rozmowy na podstawie doświadczeń i pomysłów dzieci. Wytłumaczenie dzieciom idei less waste, stworzenie plakatu zachęcającego do szanowania żywności.

RYTMIKA

Kształtowanie pojęć matematycznych + ćwiczenia gimnastyczne

“Spotkanie wiewiórek”- rozmowa na temat opowiadania nauczyciela. Ocenianie zachowania wiewiórek.

“Ile mam orzechów?’- zabawa matematyczna. Prezliczanie elementów w zbiorach i porównywanie ich liczebności.

“Owocowy podwieczorek”- powtórzenie i utrwalenie poznanych cyfr (Karta pracy).

“Zabawy w jesiennym lesie”- zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Umuzykalnienie+ zajęcia plastyczne

“Pieczarki”- zabawy badawcze z wykorzystaniem grzybów. Poznanie wyglądu, budowy, struktury. Przygotowanie obserwacji biologicznej. Rozmowa na temat grzybów jadalnych i trujących. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństwa, jakie może nieść ze sobą spożywanie nieznanych grzybów.

“Pieczarkowa przystawka”- zajęcia kulinarne.

“Grzyby”- praca plastyczna przestrzenna wykonana z papieru.

“Zbieramy grzyby”- nauka piosenki.

“Jesienna pogoda”- zabawa rytmiczna.

Ćwiczenia gimnastyczne +kształtowanie mowy i myślenia

„Sportowe przedszkole” – ogólnorozwojowe zajęcia gimnastyczne w oparciu o zabawy i gry ruchowe; projekt gminny finansowany przez Wydział Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ursynów.

“W lesie”- wsyłuchanie i omówienie opowiadania z “Książki”. Zwrócenie uwagi na wygląd jesiennego lasu oraz zachowanie zwierząt przygotowujących się do zimy.

“Poznajemy litery- litera m”- poznanie graficznego obrazu głoski m.

Zajęcia plastyczne + kształtowanie mowy i myślenia

“Co wypadło z pieczarki?”- omówienie obserwacji. Prezentacja multimedialna na temat rozwoju grzybów. Próby wyciągania wniosków.

“Liście”- praca plastyczna z masy solnej. Wyrabianie ciasta, wałkowanie i odbijanie w nim liści.

Zabawy z językiem angielskim

Temat: It’s Autumn! (Już jesień!)

- „Mushrooms"- zabawa matematyczna. Przeliczanie elementów.

- "More or less?"- porównywanie liczebności zbiorów.

- „Foxy fox, what’s in your box?”- zabawa utrwalająca słownictwo,

- „Autumn man"- zabawa wykorzystująca znajomość kształtów i kolorów.

- „Leaves up!", "Umbrella" - zabawy z chustą animacyjną.

- „Open- shut them"- zabawa z piosenką. Nauka określeń przeciwieństw.

Słownictwo: tree, leaf, chesnut, acron, nut, mushroom, hat, umbrella, , bird, apple, pear, plum/ drzewo, liść, kasztan, żołądź, orzech, grzyb, czapka, parasol, ptak, jabłko, gruszka, śliwka