KLAUZULA INFORMACYJNA

Porady psychologa

Specjalistyczne usługi świadczy psycholog oddelegowany do pracy w przedszkolu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Koncertowej 8

mgr Katarzyna Malec  wtorek 9:00 – 13:00

W razie potrzeby spotkania proszę o kontakt telefoniczny z Poradnią Psychologiczno  – Pedagogiczną przy ul. Koncertowej 8

tel.  22 643 78 08

Szanowni Rodzice,

przesyłam ofertę warsztatów dla dzieci, które będą odbywać się w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej przy ul. Koncertowej 8.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami.

Warsztaty „Ja i mój świat” dla zerówkowiczów i uczniów klas I SP

Miejsce i czas warsztatów:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 18

Osoby prowadzące:
psycholog – Magdalena Stasieczek
pedagog specjalny – Anna Zaręba

Adresaci zajęć: wychowankowie z oddziałów przedszkolnych (zerówki) i uczniowie klas I szkoły podstawowej – dzieci wycofane w relacjach, tłumiące emocje, mające trudności w komunikowaniu swoich potrzeb.

Struktura zajęć: Zajęcia Ja i mój świat odbywają się małych pięcioosobowych grupach raz w tygodniu przez 90 minut przez cały rok szkolny. Zajęcia zakładają pracę wg stałej struktury.
Rozpoczęcie cyklu zajęć poprzedzone jest indywidualnym spotkaniem z dzieckiem/uczniem i jego rodzicami – jest to istotne ze względu na odpowiedni dobór uczestników do grupy oraz na dostosowanie szczegółowego programu. Na początku roku szkolnego planowane jest organizacyjne zebranie grupowe z rodzicami dzieci i uczniów zakwalifikowanych na zajęcia.

Cel główny:  zwiększenie świadomości swoich emocji, myśli i potrzeb.
Cele szczegółowe:
• ćwiczenie uważności na świat wewnętrzny i zewnętrzny,
• nauka umiejętności rozpoznawania sygnałów płynących z ciała poprzez doświadczenia ruchowe i zmysłowe,
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania swoich emocji i potrzeb,
• zwiększenie kontroli na wewnętrznymi impulsami,
• budowanie pewności siebie,
• akceptacja siebie,
• zwiększenie otwartości na innych ludzi oraz na nowe doświadczenia.

Spotkania raz w tygodniu w piątki o godz. 16.00.

Kwalifikacji do grupy dokonują prowadzący zajęcia.  Trwają zapisy chętnych  (22 643-78-08, 22 855-64-00).

„Ciało czuje, główka pracuje” zajęcia grupowe dla dzieci 6 -7 letnich

Miejsce i czas zajęć:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 18

Osoby prowadzące:
psycholog – Joanna Kubicka
psycholog, psychoterapeuta – Justyna Kobyra

Adresaci zajęć:dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych (zerówki)ujawniające trudności w osiągnięciu dojrzałości szkolnej ze względu na problemy emocjonalne - nieradzące sobie z emocjami, źle znoszące porażki, mające problemy w relacjach z innymi, łatwo rozpraszające się, mające kłopot z kończeniem zadań.
Struktura zajęć: Zajęcia Ciało czuje, główka pracuje odbywają się małej, sześcioosobowej grupie raz w tygodniu przez 60 minut przez cały rok szkolny. Zajęcia zakładają pracę wg stałej struktury.
Cel główny:
• Rozwijanie kompetencji społeczno – emocjonalnych z elementami koncentracji uwagi, ułatwiające osiągnięcie gotowości szkolnej.
Cele szczegółowe:
• doskonalenie umiejętności rozpoznawania swoich emocji i potrzeb,
• nauka radzenia sobie z trudnymi sytuacjami,
• budowanie pewności siebie,
• nawiązywanie i utrzymywanie konstruktywnych relacji z innymi: wzajemna pomoc, współpraca, rozwiązywanie konfliktów,
• zwiększenie otwartości na nowe doświadczenia,
• ćwiczenie koncentracji uwagi,
• budowanie motywacji zadaniowej: wytrwałości w kończeniu zadań, satysfakcji z osiągnięć. Spotkania odbywają się raz w tygodniu we wtorki o godz. 16.00.

UWAGA! Obowiązuje nabór do grupy, który odbędzie się na początku roku szkolnego. Dzieci przejawiające wyżej wymienione trudności zgłaszane są przez rodziców, poprzez kontakt telefoniczny z sekretariatem Poradni. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 września 2020. Kwalifikacja do grupy obejmuje jedno spotkanie z obojgiem rodziców oraz jedno spotkanie z dzieckiem. (22 643-78-08, 22 855-64-00)

Czas epidemii koronawirusa może być szczególnie trudny dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. W obecnej sytuacji dobrze jest wiedzieć, gdzie można zgłosić się pomoc.

Działania psychologa:

• obserwacja dzieci w grupach w celu wyłonienia ewentualnych problemów poszczególnych dzieci,
  • pomoc nauczycielom, rodzicom i praca indywidualna z dzieckiem na terenie grupy w wypadku przedłużającego się okresu adaptacji do przedszkola,
  • konsultacje z wychowawcami grup, przekazanie wskazówek do pracy z dziećmi, które wykazują dysfunkcje w zakresie rozwoju psychomotorycznego, emocjonalnego, społecznego,
  • przeprowadzenie wstępnych badań przesiewowych w zakresie: przebiegu rozwoju procesów integracji sensorycznej, rozwoju percepcji wzrokowej, słuchowej, umiejętności manualnych oraz właściwego przebiegu lateralizacji,
  • przeprowadzanie badań w zakresie przebiegu rozwoju procesów integracji sensorycznej i funkcjonowania analizatorów,
  • kierowanie dzieci na specjalistyczne zajęcia do poradni - w ramach potrzeb poszczególnych dzieci konsultacje z logopedą, przeprowadzanie rozmów z rodzicami,
  • spotkania konsultacyjne dla rodziców - wspomaganie rozwoju dzieci, radzenie sobie z trudnościami dziecka, wskazówki dotyczące funkcjonowania dziecka w rodzinie i na terenie przedszkola.