KLAUZULA INFORMACYJNA

Dbałość o środowisko

Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”

Okres przedszkolny w życiu dziecka to czas formowania się zalążków właściwych postaw i przekonań. Dlatego też od pierwszych dni pobytu w naszym przedszkolu staramy się kształtować u wychowanków świadomość ekologiczną i czynną postawę opiekuńczą wobec przyrody.

Poprzez codzienne działania pokazujemy dzieciom, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę, ale może ją także uratować.

• Dbamy o zwierzęta - zimą dokarmiamy ptaki, latem wystawiamy poidełka; sadzimy w ogrodzie rośliny będące pokarmem dla naszych skrzydlatych przyjaciół; siejemy miododajne rośliny, wywiesiliśmy domki dla owadów; zbieramy kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych; organizujemy zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt.

• Dbamy o rośliny – pokojowe i ogrodowe; dbamy o różnorodność biologiczną; uprawiamy warzywa, zboża, ziemniaki itp. w „Sielskim zaułku”; odpady roślinne wyrzucamy do kompostownika, powstałym kompostem zasilamy rośliny w ogrodzie.

• Oszczędzamy wodę – w kranach zainstalowane są perlatory; w czasie mycia zębów zakręcamy wodę; zbieramy deszczówkę, którą podlewamy rośliny w ogrodzie.

• Oszczędzamy prąd – wyłączamy światło wychodząc z sali, przypominają nam o tym zaprojektowane przez naszego wychowanka symbole; w lampach zainstalowane są żarówki energooszczędne.

• Segregujemy odpady – w przedszkolu ustawione są pojemniki na makulaturę i plastiki; zbieramy nakrętki, puszki aluminiowe, baterie.

• Przeprowadzamy zajęcia dotyczące odpadów, przetwarzania ich; robimy warsztaty z robienia papieru czerpanego.

• Realizujemy projekt opracowany przez nauczycieli „Dbamy o Ziemię - nie marnujemy” - wyrabiamy u dzieci nawyk nie marnowania żywności, dzieci samodzielnie robią kanapki, komponują swoje posiłki, dzięki czemu zjadają nałożone samodzielnie produkty.

• Dbałość o zdrowe środowisko to również dbałość o własne zdrowie; organizujemy spotkania z lekarzami, pielęgniarkami, dietetykami; wprowadzamy mycie zębów po posiłkach; promujemy picie wody; ograniczamy spożywanie słodyczy; zachęcamy dzieci do jedzenia owoców i warzyw; prowadzimy warsztaty kulinarne dotyczące zdrowego odżywiania się; wychodzimy na powietrze w sprzyjających warunkach; prowadzimy zabawy ruchowe w sali i ogrodzie.

• Promujemy wymianę książek – w naszym przedszkolu i obok budynku działa wędrująca biblioteka propagująca ideę wymiany książek.

• Raz w roku realizujemy program „Przedszkole bez zabawek”, którego celem jest pomoc w znalezieniu alternatywnych form zabawy, rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia, wyobraźni, wykorzystanie surowców wtórnych.

• Bierzemy udział w kampanii Rowerowy maj, którego celem jest zachęcanie dzieci do ruchu i aktywności, promowanie zdrowego trybu życia, przeciwdziałanie zanieczyszczania powietrza.

• Bierzemy udział w akcjach ekologicznych "Sprzątanie Świata", "Dzień Ziemi", "Godzina dla Ziemi".