Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze - Jeżyki

STYCZEŃ 2020

TYDZIEŃ II - SPORTY ZIMOWE DLA KAŻDEGO

Kształtowanie mowy i myślenia + ćwiczenia gimnastyczne

„Sportowiec? Kto to taki?” – mapa myśli Sportowe dyscypliny – prezentacja różnych dyscyplin sportowych • „Jaki to sport?” – pantomima • „Rozgrzewka przed zawodami” – zabawa ruchowa w formie aerobiku • „Co jest dobre dla zdrowia?” – zabawa edukacyjna z kartą pracy • Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw XXXII

Kształtowanie pojęć matematycznych  + umuzykalnienie

„Zgadnij, czyj to sprzęt” – ćwiczenia w klasyfikacji„Zimowe zabawy” – zabawa ruchowa naśladowcza • „W jakie zimowe zabawy bawią się dzieci?” – burza mózgów

„Zimowe zabawy” – zajęcia muzyczne

Umuzykalnienie + zajęcia plastyczne

„HU HU HA NASZA ZIMA ZŁA”- NAUKA słów piosenki, ilustracja ruchowa piosenki w parach z wykorzystaniem różnych atrybutów związanych z zimą.

„Jestem sportowcem”- własna interpretacja plastyczna

Ćwiczenia gimnastyczne + kształtowanie mowy i myślenia

„W Sportowej Krainie” – zabawy z elementem rywalizacji podsumowujące tematykę tygodnia- zajęcia z trenerem

„Cytrynowe zabawy” – zabawy z głoską „c”- ćwiczenia słuchu fonematycznego

Zajęcia plastyczne + kształtowanie mowy i myślenia

„Sporty zimowe”- wykonanie pracy plastycznej na niebieskiej kartce- malowanie białą farbą palcami.

• „Bezpieczne zabawy zimowe” – rozmowa przy ilustracjach z odwołaniem do doświadczeń dzieci

TYDZIEŃ III MOJA BABCIA, MÓJ DZIADEK

Kształtowanie mowy i myślenia + ćwiczenia gimnastyczne

• Zgromadzenie przyniesionych przez dzieci zdjęć babć i dziadków. Urządzenie gazetki tematycznej. Wypowiedzi dzieci na temat członków rodziny (imiona, stopień pokrewieństwa). Wdrażanie do dłuższych wypowiedzi. Układanie życzeń dla dziadków.

• Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw nr XXXIV. Doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej.

Umuzykalnienie + kształtowanie pojęć matematycznych

• Zajęcia muzyczne „Dzień Babci i Dziadka” - instrumentacja piosenki. Nauka słów i melodii. Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

• Zabawa matematyczna „O jeden mniej, o jeden więcej” - doskonalenie umiejętności liczenia. Wykorzystanie liczmanów i klocków.

Umuzykalnienie + zajęcia plastyczne

• Zabawa muzyczna „Jaki to instrument?” - rozpoznawanie instrumentów po usłyszanym dźwięku. Śpiewanie piosenki dla baci i dziadka.

• Wykonanie prezentu dla babć i dziadków z okazji ich święta - „Torba na zakupy” - ozdabianie gotowej torby markerami do tkanin.

Kształtowanie mowy i myślenia + ćwiczenia gimnastyczne

• Jaka jest moja babcia, jaki jest mój dziadek?” - wypowiedzi dzieci. Zabawa słowna „Kto jest kim?” - nazywanie poszczególnych członków rodziny. Zabawa teatralna „Dobry wnuczek”

• ćwiczenia gimnastyczne zestaw nr XXXIV.

Kształtowanie mowy i myślenia + zajęcia plastyczne

• Co się wydarzyło?” - zabawa z wykorzystaniem historyjki obrazkowej. Dopowiadanie zakończenia historyjki, nadawanie tytułu. Zabawy słowne z głoską „N”.

• praca plastyczna „Moja babcia, mój dziadek” - rysowanie portretu babci lub dziadka. Zwrócenie uwagi na szczegóły w wyglądzie, staranne wykonanie pracy.

• Wykonanie zadań zawartych w kartach pracy „Dzieciaki w akcji”, związanych z omawianym tematem

• ćwiczenia poranne – zestaw „Zimowa gimnastyka

• ćwiczenia gimnastyczne – zestaw nr XXXIV