Wędrująca książka, przedszkolna biblioteka

Edukacja czytelnicza w naszym przedszkolu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową aż 6,2 mln nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki.

A nasze Przedszkolaki????? WRĘCZ PRZECIWNIE!!!

Chętnie sięgają po książki!!!

Dzięki działającej w naszym przedszkolu bibliotece, która zaprasza małych czytelników bogactwem swojego zbioru oraz Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, którą propagują nauczyciele, jak i Wędrującej Książce pobijamy z roku na rok rekordy czytelnicze.

Jak to się dzieje, że w naszym przedszkolu się czyta?

Książki, bajki, słuchowiska towarzyszą naszym dzieciom od przyjścia do przedszkola. Już w progu wita i zachęca do wypożyczenia ciekawej literatury dzieci i dorosłych nasza Wędrująca Książką. Przyświeca jej idea propagowania czytelnictwa oraz rozpowszechnianie książki wśród dzieci i młodzieży bez konieczności ich zakupu. Wystarczy wybrać interesującą pozycję, zabrać ją do domu, przeczytać i z powrotem przynieść – na jej miejsce można przynieść również swoją książkę, którą chcemy podzielić się z innymi. W tak prosty sposób, mamy darmowy dostęp do książki i kształtujemy w dzieciach chęć dzielenia się z innymi!

W salach przedszkolnych zapraszają nas piękne, kolorowe kąciki książki, które systematycznie wzbogacane są przez nauczycieli o ciekawe i tematyczne pozycje literackie. Dzięki nim dzieci mogą, w każdej chwili wzbogacić swoją wiedzę, zaspokoić ciekawość światem, poznać piękno świata bajki. Codziennie nauczyciele czytają dzieciom, kształtując i rozwijając wyobraźnię małego czytelnika. Dzieci w bezpieczny sposób mogą przeżyć różne emocje, poznają sposoby radzenia sobie w nieznanych jeszcze dla nich sytuacjach. Bawią się i uczą, przeżywają przygody wraz z ulubionymi bohaterami, współodczuwając z nimi i wcielając się w nie.

W przedszkolu działa również Przedszkolna Biblioteka, w której zawsze czekają na dzieci piękne bajki jak i półki z kolorowymi, dawnymi i współczesnymi bajkami. Systematycznie dzieci mają możliwość wypożyczyć książki do domu, aby razem z bliskimi, podczas niezwykłego, wspólnie spędzonego czasu, wyruszyć w podróże, oferowane zupełnie za darmo przez książkę. Niezapomniane i bezpieczne, ponieważ towarzyszą w nich dziecku bohaterowie, a przede wszystkim osoby najważniejsze dla dzieci - ich rodzice i bliscy. Podróże, którym towarzyszy cały wachlarz emocji – śmiech, radość, strach, smutek, poczucie wartości i przekonanie o swojej niezwykłości i sile.

Ważnym wydarzeniem w naszym przedszkolu jest Majowe czytanie. Każdego roku, w maju podczas święta książki, trwającego cały miesiąc, dzieje się wiele wspaniałych akcji. Mają one na celu przybliżenie dzieciom bogatego świata książek,  kształtowania postaw czytelniczych oraz rozbudzania ciekawości i chęci sięgnięcia po tradycyjną, papierową książkę.

Podczas tego wyjątkowego czasu nasze przedszkole odwiedza wielu wyjątkowych gości: rodzice wychowanków, ich dziadkowie, rodzeństwo, absolwenci przedszkola, uczniowie pobliskich szkół, wolontariusze. Przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Ursynów, radni Dzielnicy, duchowni, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli również czytają swoje ulubione książki zarażając dzieci pasją czytelnictwa.

W tegorocznym, majowym czytaniu wzięło udział, aż 172 osoby, co tylko dowodzi, że książka jest przyjacielem dzieci i dorosłych w naszym przedszkolu.

W pracy kierujemy się sentencją - „Czym skorupka za młodu nasiąknie…..”, dlatego od najmłodszych lat dokładamy wszelkich starań, aby czytanie, bajka, książka, literatura była bliska naszym dzieciom i stała się dla nich nieodzownym elementem dnia codziennego. Aby czuły potrzebę sięgania po książkę i czerpały z niej mądrość oraz wiedzę.

Czytając dzieciom

wspieramy ich rozwój, inspirujemy do zabaw i wielu działań,

wychowujemy i ułatwiamy start w szkole.

Ostatnim, ale jednym z najważniejszych ogniw edukacji czytelniczej w naszym przedszkolu są RODZICE!

Tak, to właśnie Państwo pomagacie, a jednocześnie współtworzycie te wszystkie działania razem z nami. Aktywnie uczestnicząc w Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, przychodząc czytając dzieciom ulubione bajki, poświęcając swój czas, pokazujecie dzieciom jak są one dla Państwa ważne. Zachęcając dzieci do wypożyczania książek i czytając je z nimi w domu zarażają Państwo swoje dzieci miłością do książki, rozwijacie ich zainteresowania i pasje. Kształtujecie w nich poczucie własnej wartości, wyrabiacie motywację do działania.

Zespół Czytelniczy