"Kącik ludowy"

"Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest,
swoje - obowiązek"
Zygmunt Gloger
etnograf, XIX w.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - dziś jak twierdzą socjologowie, polska młodzież znacznie więcej wie o św. Patryku, walentynkach, Halloween niż o katarzynkach, Zielonych Świątkach czy sobótce. Warunki życia współczesnego, rozwój nowych dziedzin nauki i techniki, a także rosnąca specjalizacja coraz bardziej oddalają nas od naszego dziedzictwa kulturowego. Coraz trudniejszy staje się dostęp do niematerialnej i materialnej schedy przekazanej nam przez liczne pokolenia przodków. Dlatego też staramy się przybliżać naszym wychowankom kulturę ludową naszego kraju w zorganizowanym i stale uaktualnianym kąciku ludowym.

W kąciku ludowym gromadzimy sprzęty domowe i rolnicze - mamy tu m.in. kołowrotek, maślnicę, skrzynię posażną i wiele innych ciekawych eksponatów.

Odbywają się tu również zajęcia etnograficzne dla dzieci - ostatnie dotyczyły Świąt Bożego Narodzenia na dawnej wsi "Podłaźniczka - poprzedniczka choinki"

W kąciku ludowym zawisł pod sufitem pająk - tradycyjna ozdoba dawnej chałupy wiejskiej. Dekoracja zastąpiła bożonarodzeniową podłaźniczkę – zielone gałęzie zdobione owocami, orzechami i słomianymi ozdobami. Pająka wykonały ze słomy i kolorowych bibułek panie i dzieci kultywując polskie tradycje ludowe.