Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze BIEDRONKI

Październik / Listopad 2017

,, KAŻDY CZYŚCIOCH CI TO POWIE- MYCIE TO JEST SAMO ZDROWIE’’

KSZTAŁTOWANIE MOWY

- ,, Zęby’’- wysłuchanie wiersza M. Strzałkowskiej, rozmowa na temat treści, zwrócenie uwagi na konieczność dbania o zęby

Kształtowanie pojęć matematycznych

- ,, Ręczniki dla małych i dużych’’- próby klasyfikacji przedmiotów według długości, stosowanie określeń,, długi – krótki’’

- ,, Myjnia’’- zabawa ruchowa z pokazywaniem

- ,, Mam chusteczkę haftowana;- zabawa ze śpiewem

- ,, Lata mucha ‘’- zabawa naśladowcza

- ,, Ciepła- zimna woda’’ – zabawa orientacyjno- porządkowa

Zajęcia plastyczne

,, Kubek, pasta, szczotka’’- składanie pokolorowanego obrazka

Listopad- tydzień II

Kształtowanie mowy

- Uszatek idzie do przedszkola”- wysłuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego, skłonienie dzieci do wypowiedzi na temat ich przeżyć związanych z pójściem do przedszkola.

Kształtowanie pojęć matematycznych

- Mam dla Ciebie mały prezent”- zabawa dydaktyczna kształtująca umiejętność rozdawanie przedmiotów tak, by każdy miał po tyle samo (1-2 kasztany).

Umuzykalnianie

- "Dwa kasztany”- uważne wysłuchanie i omówienie treści piosenki.

Rozwijanie sprawności ruchowej

- ,,Razem ze sobą”- ćwiczenia metodą ruchu rozwijającego W.Sherborne ułatwiające nawiązywanie kontaktu i współpracy z drugą osobą i grupą.

- " Taniec przytulaniec”- pląsy w parach z nadmuchanym balonem.

- "Wesołe kulki"- zabawa ruchowa przy muzyce, usprawnianie dłoni przez ugniatanie gazet.

- "Do Ciebie toczę piłkę"- zabawa ruchowa w kole z piłką.

- "Co może mały człowiek"- zabawa naśladowcza, odgadywanie czynności jakie wykonują dzieci.

Zajęcia plastyczne

- "Pomocna dłoń”- praca indywidualna wykonana przez dzieci przy pomocy nauczyciela. Odrysowanie dłoni dziecka, pomalowanie farbą z użyciem palca wg własnego pomysłu dziecka.

LISTOPAD, TYDZIEŃ III   ,, MIŁEGO WIATRODNIA''

KSZTAŁTOWANIE MOWY

- ,, Co tak wieje?’’- rozmowa z dziećmi o wietrze, wyjaśnienie, co to jest wiatr i dlaczego wieje?, słuchanie i rozpoznawanie odgłosów wiatru, szumu wichury, Rozpoznawanie warunków pogodowych na podstawie obserwacji charakterystycznych elementów obrazka w karcie pracy.

Kształtowanie pojęć matematycznych

- ,, Podróże z wiatrem’’- zabawa dydaktyczna rozwijająca umiejętność określania kierunków w przestrzeni ,, do przodu; do tyłu; w bok; nad głową;

Umuzykalnienie

- Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka

Rozwijanie sprawności ruchowej

- ,, Kolorowe piłki’’- zestaw zabaw ruchowych z wykorzystaniem piłek  kształtujący sprawność fizyczną oraz doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej